New Referee of the Year

2020/21 Recipient:    Luca Liberatore

2019/20 Recipient:    Simran Lally

2018/19 Recipient:    Samantha Twells

2017/18 Recipient:    Puneet Dhindsa

2016/17 Recipient:    Shemar Opoku  

 

Referee of the Year

2020/21 Recipient:    Christopher Nwandu

2019/20 Recipient:    Carson Messmer

2018/19 Recipient:    Adam Kwok

2017/18 Recipient:    Owen Scott

2016/17 Recipient:    Liam Page

 

Manager of the Year

2020/21 Recipient:   Pam Ruhr - U13B Predators

2019/20 Recipient:   Norma & Chris Walters - SUSC U12B Manic & U15B SGU

2018/19 Recipient:   Erin Billing - SUSC U17G Wildfire

2017/18 Recipient:   Albert Stewart - SUSC Women’s Premier

2016/17 Recipient:   Chris Miles - U18B SGU 

 

Coach of the Year

2020/21 Recipient:    Brenda Stratton - U11B Corinthians & 2007G SGU

2019/20 Recipient:    Mike Woode -  SUSC U15G Reign

2018/19 Recipient:    Zack Nashar - SUSC U7B Thunder

2017/18 Recipient:    Frank McCann - SGU U15B

2016/17 Recipient:    Sean Phoenix - SUSC U15G Heat

 

Gus Beck Volunteer of the Year Award

2020/21 Recipient:   Lisa Finkle

2019/20 Recipient:   Oliver Villagran

2018/19 Recipient:   Ali Wilkinson

2017/18 Recipient:   Lori Porter

2016/17 Recipient:   Chad Sayers

 

Community Award

2020/21 Recipient:   Frontline Workers of the Community

2019/20 Recipient:   Operations Support Committee

2018/19 Recipient:   SUSC U12G Royals – Coached by Patrick McGeachan, Justin Alford, Mgr. Yasmin Church and Farzana Harji 

2017/18 Recipient:   Bjorn Storness-Bliss

2016/17 Recipient:   Alyssa Jarvis

 

Sponsor of the Year

2020/21 Recipient:   Coast Capital Savings

2019/20 Recipient:   Envision Financial 

2018/19 Recipient:   Hameed Jagani & Save-On Foods

2017/18 Recipient:   Tom Devlin

2016/17 Recipient:   The Mirage Banquet Hall

 

Girl Player of the Year (U13-U18)

2020/21 Recipient:   Ella Judson - U17 SGU

2019/20 Recipient:   Halle Owen - U17 SGU

2018/19 Recipient:   Madison Burfoot – SUSC U15 Hurricanes

2017/18 Recipient:   Sophia Kramer – SUSC U15 BCSPL

2016/17 Recipient:   Madison Chow – SUSC U14 Fierce

 

Boy Player of the Year (U13-U18)

2020/21 Recipient:    Jagjot Bhathal - U14 Juventus

2019/20 Recipient:    Mattias Anderson - U16 SGU

2018/19 Recipient:    Aiden Evans – SUSC U13 BCSPL

2017/18 Recipient:    Ramey Kasim – SUSC U15 Rangers

2016/17 Recipient:    Noel Solomon – SUSC U18 Celtic

 

Adult Female Player of the Year

2020/21 Recipient:   Elan Park - SUSC Classics Division 1

2019/20 Recipient:   Tara Phillips - SUSC Women's Masters

2018/19 Recipient:   Jennifer Macquarrie – SUSC Division 1 Selects

2017/18 Recipient:   Kate Qually – SUSC Women’s Premier

2016/17 Recipient:   Courtney Duncan – SUSC Women’s Premier

 

Adult Male Player of the Year

2020/21 Recipient:  Krisztian Turcsanyi - SUSC Men's Division 2

2019/20 Recipient:  Bevan Footman - SUSC Men's Masters

2018/19 Recipient:  Rajan Bains – SUSC Men’s Premier

2017/18 Recipient:  Kelly Bey – SUSC Men’s Masters

2016/17 Recipient:  Sean Einarsson – SUSC Men’s Premier

 

Girls’ Team of the Year (U6-U12)

2020/21 Recipient:  U12 Strikers - Coached by Dave Lowrey and Dustin Schroer & Mgr. Jenny Arrano

2019/20 Recipient:  U12 Diamonds - Coached by Erick Medina, Cortnee Billon, Devron Paul & Mgr. Candice Medina

2018/19 Recipient:  U11 Selects – Coached by Ravi Bachra, Harjinder Lally, Sandra Billon & Mgr.  Brieann Spencer & Michelle Hendy (parent helper)

2017/18 Recipient:  U11 Royals – Coached by Patrick McGeachan, Justin Alford & Mgr. Yasmin Church

2016/17 Recipient:  U12 Force – Coached by Rob Reed, Dale Gill & Mgr. Kindree Chescoe

 

Boys’ Team of the Year (U6-U12)

2020/21 Recipient:  U6 Titans - Coached by jamie Walgren, Sat Bains and Kevin Johal

2019/20 Recipient:  U11 Lazio - Coached by Parminder Dhaliwal, Balbinder Dhaliwhal & Mgr. Heather Hiebert

2018/19 Recipient:  U8 Transformers – Coached by Jessica Smith & Gitika Sharma

2017/18 Recipient:  U9 Dragons – Coached by Joseph Massaro

2016/17 Recipient:  U10 Firestorm – Coached by Vic Liberatore, Steve Mason & Mgr. Lindsay Baldrey

 

Girls’ Team of the Year (U13-U18)

2020/21 Recipient:  SGU 2006 - Coached by Pat McGeachan and Sarah Parker & Mgr. Naz Khan and Sandy Jackson

2019/20 Recipient:  SUSC Elite - Coached by Rob Gy, Trevor Haring, Amil Lindsay & Mgr. Rekha Singh

2018/19 Recipient:  U14 Maguires – Coached by Colm Murphy, Randy Kieper, Sab Ford-Amendolagine, Aaron Shepherd & Mgr. Joanne Von Drasek, Heather Hiebert

2017/18 Recipient:  U15 (2002) BCSPL – Coached by Ari Adams, Gunter Kramer & Mgr. Kim Campbell, Scott Campbell

2016/17 Recipient:  U14 BCSPL – Coached by Ari Adams, Gunter Kramer & Mgr. Scott Campbell

 

Boys’ Team of the Year (U13-U18)

2020/21 Recipient:  U13 Grizzlies - Coached by Darren Kensen and Karnel Packer

2019/20 Recipient:  BCSPL U14 - Coached by Srjdan Djekanovic, Steve Hobson & Mgr. Craig Padberg

2018/19 Recipient:  U13 Storm – Coached by Lav Mangat, Dan Korness & Mgr. Rajvinder Lehal

2017/18 Recipient:  U14 Jaguars – Coached and Mgr. by Alex Del Valle and Al Filotto

2016/17 Recipient:  U18 Boys Fusion – Coached by Fil Brazinha, Blair Page & Dave Doble

 

President's Inspirational Award of the Year

2020/21 Recipient:   U18G (2002) Wildfire - Coached by Darren Rossi, Brett Sutherland, Gayle Tylar, Erin Billing & Mgr. Christy Murtagh

2019/20 Recipient:   Brayden Robbins - SUSC Super Soccer (Adaptive) Program

2018/19 Recipient:   Loralei Stevens – SUSC U17 Girls Heat

2017/18 Recipient:   U17 BCSPL Boys – Coached by Srdjan Djekanovic, Steve Hobson & Mgr. Natalie Brown

2016/17 Recipient:   Jesse Finkle

Our Proud Sponsors

General Inquires: 

info@surreyunitedsoccer.com

P.O. Box 34212

17790 - #10 Highway

Surrey, BC

V3S 1C7

  • LinkedIn
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
Translations by Google translate, accuracy is not guaranteed.

Copyright © 2021 Surrey United | All Rights Reserved